جستجو   :  

پنج جنبه شخصیت

 

 

 

 

پنج جنبه شخصیت

 

 

 


در این بخش پنج جنبه شخصیتی شرح داده می شود که هنگام ترکیب ، نوع شخصیت را تعریف می کنند:

-       ذهن

-       انرژی

-       طبیعت

-       تاکتیک ها

-       هویت

بگذارید اکنون یکی یکی جنبه‌های شخصیتی را طی کنیم:

ذهن

این جنبه نشان می دهد که چگونه ما با محیط اطراف خود تعامل داریم:

Introverted (درون گرا): این افراد فعالیت های انفرادی را ترجیح می دهند و از تعامل اجتماعی خسته می شوند. آنها به طور کلی نسبت به تحریک خارجی (مانند صدا ، بینایی یا بو) حساس هستند.

 Extraverted(برون گرا): این افراد ترجیح می دهند توسط تعامل اجتماعی پرانرژی در بطن فعالیت های گروهی باشند . آنها تمایل دارند که مشتاق تر و راحت تر از درونگراها باشند.

انرژی

جنبه دوم چگونگی دیدن جهان و پردازش اطلاعات را تعیین می کند:

افراد فرمانبر یا خدمتکار ( (  servant بسیار عملی، عمل گرا هستند. آنها تمایل دارند عادات محکمی داشته باشند و روی آنچه اتفاق می افتد یا قبلاً اتفاق افتاده است ، تمرکز کنند.

افراد آموزش پذیر (  tuitive  (بسیار تخیلی، باز و کنجکاو هستند. آنها تازگی را بر ثبات ترجیح می دهند و بر معانی پنهان و امکانات آینده تمرکز می کنند.

طبیعت و ماهیت

این جنبه نحوه تصمیم گیری و کنار آمدن با احساسات را تعیین می کند:

 افراد متفکرThinking )  ) در عینیت و عقلانیت تمرکزدارند ، اولویت منطق بیش از احساسات است. آنها تمایل دارند احساسات خود را پنهان کنند و کارآیی را مهمتر از همکاری می دانند.

 افراد احساسی (Feeling  ) حساس و عاطفی می باشد. آنها همدلی و رقابت کمتری نسبت به انواع متفکر دارند و بر هماهنگی و همکاری اجتماعی متمرکز هستند.

تاکتیکها

این جنبه نشان دهنده رویکرد ما به کار ، برنامه ریزی و تصمیم گیری است:

  افراد قاضی (Judging) قاطع، دقیق و بسیار سازمان یافته هستند. آنها وضوح ، پیش بینی و بسته بودن را ارج می نهند ، ساختار را ترجیح می دهند و برنامه ریزی برای خودجوش بودن را انجام می دهند.

 افراد ماجرا جو(Prospecting )  در بداهه نوازی و پیشبینی فرصت بسیار خوب هستند. آنها تمایل دارند انعطاف پذیر، آرام  باشند و ترجیح می دهند گزینه های خود را باز نگه دارند.

هویت

سرانجام ، جنبه هویت بر همه افراد حاکم است و نشان می دهد که ما در توانایی ها و تصمیمات خود اطمینان داریم:

افراد استوار ( -A ) در مقابل استرس پایدارند ، حتی کم تحرک و مقاوم هستند. آنها از نگرانی بیش از حد خود داری می کنند و هنگام برای رسیدن به اهداف ، به خود بیش از حد فشار نمی آورند.

 

افراد متلاطم ( -T ) نسبت به استرس حساس هستند. آنها به احتمال زیاد طیف گسترده ای از احساسات را تجربه می کنند و موفقیت محور ، کمال گرا و مشتاق پیشرفت می شوند.

 

 

گروه ها را تایپ کنید

اکنون می دانید که هر نوع از چه مواردی تشکیل شده است. اما چگونه آنها در کنار هم قرار می گیرند؟

سیستم ما دارای دو لایه است:

 اول (درونی) نقش ما را تعریف می کند .

دوم (بیرونی) استراتژی های ما .

 

نقش ها

علایق و فعالیتهای ترجیحی ما را تعیین می کند. چهار نقش وجود دارد:

تحلیلگران  : انواع شهودی و متفکر [_NT_] ، هر دو نوع تحریک آمیز و آشفته

 

این نوع شخصیت ها عقلانیت و بی طرفی را در آغوش می گیرند ، در بحث های فکری و زمینه های علمی یا فناوری عالی هستند. آنها به شدت مستقل ، متشکل از ذهن ، قدرت اراده و تخیل هستند و از دیدگاه فایده ای به خیلی چیزها نزدیک می شوند و به آنچه که همه را راضی می کند ، بسیار علاقه مند هستند. این صفات باعث می شود که تحلیلگران بسیار متفکر استراتژیک باشند ، اما در مورد اقدامات اجتماعی یا عاشقانه نیز مشکلاتی ایجاد می کنند.

دیپلمات ها   : انواع شهودی و احساس [_NF_] ، هر دو نوع مدعی و آشفته

 

 

دیپلمات ها بر همدلی و همکاری متمرکز هستند و در دیپلماسی و مشاوره می درخشند. افراد متعلق به این گروه از نوع همکار و تخیل هستند و غالباً نقش سازنده ها را در محیط کار یا محافل اجتماعی خود بازی می کنند. این صفات باعث می شود که دیپلمات ها افراد گرم ، همدلی و تأثیرگذار باشند ، اما در مواردی که نیاز به تکیه بر عقلانیت مطلق یا تصمیم گیری های دشوار وجود داشته باشد ، مشکل هایی را ایجاد می کنند.

نگهبانان  : انواع ناظر و داوری [_S_J] ، هر دو نوع مدعی و آشفته

 

 

نگهبانان گروهی و بسیار عملی هستند و هرجا که می روند نظم ، امنیت و ثبات را ایجاد می کنند. افرادی که متعلق به یکی از این نوع ها هستند ، سخت کوش ، دقیق و سنتی هستند و در زمینه های لجستیکی یا اداری برتری دارند ، به ویژه افرادی که به سلسله مراتب و قوانین روشن تکیه می کنند. این نوع شخصیت ها به برنامه های خود می چسبند و از وظایف دشوار دور نمی شوند - با این حال ، آنها همچنین نمی توانند بسیار انعطاف پذیر و تمایلی به پذیرش دیدگاه های مختلف داشته باشند.

 

 کاوشگر : ناظر و چشم انداز [_S_P] ، هر دو نوع مدعی و آشفته

 

 

این نوع ها خودجوش تر از همه هستند و همچنین توانایی هماهنگی با محیط اطراف خود را به روشی فراتر از سایر انواع دارند  . کاشفان سودمند و کاربردی هستند و در موقعیت هایی که نیاز به واکنش سریع و توانایی فکر کردن دارد می درخشد. آنها استادان ابزارها و تکنیک ها هستند و از روش های مختلفی استفاده می کنند - از تسلط بر ابزارهای بدنی گرفته تا متقاعد کردن افراد دیگر.  با کمال تعجب ، این نوع شخصیت ها در بحران ها  و فروش غیر قابل تعویض هستند - با این حال ، برخی ویژگی های آنها می تواند آنها را به سمت تلاش های مخاطره آمیز و یا صرفاً  لذت های حسی سوق دهد.

 

 

استراتژی ها

روشهای برتر ما برای انجام کارها و دستیابی به اهداف را نشان می دهد. چهار استراتژی وجود دارد:

فردگرایی با اعتماد به نفس : انواع  درونگرا و تأیید کننده [I___- A]

افراد با اعتماد به نفس ترجیح می دهند کارها را به تنهایی انجام دهند و تصمیم بگیرند که بر خلاف تماس و برقراری ارتباط با افراد دیگر ، به مهارت و غرایز خود متکی باشند. آنها می دانند که در چه شرایطی خوب هستند و اعتماد به نفس بالایی دارند. این نوع شخصیت ها اعتقاد دارند که مسئولیت شخصی و اعتماد به نفس ارزش بسیار مهمی است. افراد با اعتماد به نفس توجه زیادی به عقاید افراد نمی کنند و ترجیح می دهند به خودشان اعتماد کنند.

سلطه جو : انواع برون گرا و تأیید کننده  [E ___- A]

افراد کارشناسی ارشد به دنبال ارتباط اجتماعی هستند و تمایل دارند مهارتهای ارتباطی بسیار خوبی داشته باشند ،  در رویدادهای اجتماعی یا در شرایطی که باید به دیگران اعتماد کنند ، آنها را راهنمایی می کنند. این افراد به توانایی های خود اطمینان دارند و از بیان نظرات خود دریغ نمی کنند . نقش فعالی در جامعه ایفا می کنند و دوست دارن مردم آنها را استاد بدانند،  با این حال  آنها بیش از حد نگران آنچه دیگران در مورد آنها فکر می کنند  نیستند.

بهبود مداوم : انواع درون ریز و آشفته [I ___- T])

پیشرفت های مداوم ، افراد آرام و فردگرا هستند. آنها گرایش به کمال گرا و موفقیت محور هستند ، اغلب وقت و تلاش زیادی می کنند تا مطمئن شوند که نتیجه کارشان بهترین نتیجه ممکن است. همانطور که از نام آنها برمی آید ،  سازندگان دستاوردهای بزرگ در کار هستند - با این حال ، آنها بیش از حد نگران عملکرد خود می باشند.

 

نامزدی اجتماعی : انواع برون گرا و آشفته [E ___- T])

آخرین استراتژی توسط انواع اجتماعی ، پرانرژی و موفقیت محور اتخاذ شده است. مشاغل اجتماعی تمایل به بی قرار بودن ، کمال گرا ، تجربه احساسات بسیار مثبت و بسیار منفی دارند. کنجکاوی و تمایل آنها به سخت کوشی نیز به معنای این است که آنها معمولاً بسیار دستاورد گرا هستند ، حتی اگر افراد کاملاً حساس باشند تمایل دارند اهمیت زیادی به نظرات دیگران دهند. آنها وضعیت اجتماعی خود را ارزیابی می کنند و مشتاقند در هر کاری که انجام می دهند موفق شوند.

 

 

 

 

این جدول انواع مختلف را به همراه نقش ها و استراتژی های آنها نشان می دهد:

 

تحلیلگران

فردگرایی با اعتماد به نفس

معمار (تأیید کننده)، منطق (ادعا)

تسلط بر مردم

فرمانده (تأیید کننده) ، بدهکار ( مؤثر )

بهبود مداوم

معمار (آشفته) ، منطق (آشفته)

تعامل اجتماعی

فرمانده ) آشفته( ، بدهکار  )آشفته(

دیپلمات ها

فردگرایی با اعتماد به نفس

وکیل مدافع  (تأیید کننده( ، واسطه گر )تأیید کننده(

تسلط مردم

شخصیت پیشگویی )تأیید کننده( ، مبارز )تأیید کننده(

بهبود مداوم

مدافع )آشفته( ، میانجی )آشفته(

تعامل اجتماعی

شخصیت پیشگویی )آشفته( ، مبارز )آشفته(

نگهبانان

فردگرایی با اعتماد به نفس

لجستیک )مدبر( ، مدافع )ادعا(

تسلط مردم

اجرایی )تأیید کننده( ، کنسول )ادعایی(

بهبود مداوم

لجستیک )آشفته( ، مدافع )آشفته(

تعامل اجتماعی

اجرایی )آشفته( ، کنسول )آشفته(

کاشفان

فردگرایی با اعتماد به نفس

فضیلت )سرزنش( ، ماجراجو )تأیید کننده(

تسلط مردم

کارآفرین ، سرگرم کننده ، ، سرگرمی )ادعایی(

بهبود مداوم

فضیلت ( آشفته( ، ماجراجو )آشفته(

تعامل اجتماعی

کارآفرین )آشفته( ، سرگرم کننده )آشفته(

 

 

بزودی 16 تیپ شخصیتی را برای شما شرح خواهیم داد .

با شناخت این تیپ ها شما مشخصات رفتاری خود را بهتر تشخیص میدهید و قدمهای بهتری برخواهید داشت .

 

 

 

 

 

 

 

یکی از خدمات ما مناسب شرایط  شماست و باعث افزایش فروش و حل مشکلات موجود شما میشود.

 

- مشـاوره رایـگان

- مشـاوره تلفنی
- تدوین استراتژی
- دیجیتال مارکتینگ
- برندسازی و کمپین تبلیغاتی

 

 

 

 

بازاریابی و فروش ، خلق فروش حرفه ایی ، مدیریت بازاریابی، پلن فروش، افزایش فروش

 

تاریخ درج  :  1399/2/29  
تعداد بازدید تا کنون :1081

 
ارسال نظر 
نام شما :
آدرس ایمیل :
متن پیام  :

   
تصویر امنیتی